Programovací výzva ESA - Mission Zero

III. G a IV. G se zapojila do kreativní programovací výzvy ESA - Mission Zero 2023/24

Žáci 3. a 4. ročníku se zapojili do výzvy Evropské vesmírné agentury (ESA) a Raspberry Pi nadace nazvané Mission Zero 2023/24 (https://astro-pi.org/mission-zero/), která letošní rok nese téma "Flóra a fauna". S pomocí online průvodce využili webový emulátor Astro PI Sense HAT a napsali krátký program v jazyce Python, který žáky nejenom vzdělal a uvedl do jazyka Python, ale i poslal jejich kreativní výtvor do vesmíru.

Cílem této výzvy bylo vytvořit obrázek nebo sérii obrázků, které budou astronautům připomínat krásu a rozmanitost života na Zemi. Zajímavým prvkem bylo zpracování naměřených hodnot ze senzoru barev a svítivosti na počítači Astro Pi a zakomponovat naměřené hodnoty do obrázku. Naši žáci využili těchto hodnot a nastavili barvu pozadí svých vlastních obrázků.

Jejich výtvory budou spuštěny ve vesmíru v květnu 2024 přímo na ISS. Žáci pak v červnu obdrží certifikát s přesnou polohou ISS v okamžiku, kdy byl jejich program spuštěn. Naši žáci touto aktivitou získali nejen cenné zkušenosti v oblasti programování, ale také se stali součástí kosmického dobrodružství.

Gratulujeme všem účastníkům, kteří splnili podmínky, k skvělé práci, jež je přiblížila k vědě a technologii!